Stefan Hutzli jatkaa Happeessa 1+1 vuotisella sopimuksella!
MIEHET F-LIIGAJulkaistu: 01.05.2025 12.00

Stefan Hutzli jatkaa Happeessa 1+1 vuotisella sopimuksella!

(At least) one more year Steffe! Sveitsiläissentteri Stefan Hutzli on tehnyt 1+1 vuotisen jatkosopimuksen Hirvilaumaan! Sopimus kattaa kauden 2025-26 ja sisältää option kaudesta 2026-27.

Stefan Hutzli, 27, saapui Happeeseen kaudelle 2023-24. Monipuolinen Hutzli on nähty Hirvissä niin keskushyökkääjän kuin oikean puolustajan paikalla. Kahden kauden aikana hän on pelannut yhteensä 57 runkosarjaottelua tehoin 11+9=20 ja 9 pudotuspeliottelua tehoin 2+1=3. Hutzli tunnetaan ennen kaikkea hyvästä kahden suunnan pelistään. Hän on edustanut Sveitsin maajoukkuetta kahdesti MM-kisoissa (2021, 2024).

"Todella luotettava pelaaja molempiin suuntiin. Ymmärtää peliä hyvin ja on aina parhaimmillaan, kun panokset kovenee. Tämän tason kokeneita senttereitä ei ole liikaa tarjolla, joten aivan loistavaa, että ura jatkuu Happeessa." kommentoi Happeen päävalmentaja Iivo Pantzar Hutzlin jatkosopimusta.

Hutzlin Suomen reissu venähtää vähintään kolmen vuoden mittaiseksi, mitä hän ei itsekään olisi aikaisemmin uskonut:

"Kolme vuotta Happeessa - Enpä olisi ikinä uskonut, kun tänne tulin. Mutta viihdyn täällä todella hyvin. Minulla on hauskaa pelikentällä ja olosuhteet ovat sellaiset, että on hyvät saumat ottaa seuraavat stepit joukkueena ja henkilökohtaisesti. Nähdään pian Hirviareenalla!"

Stefan Hutzlin matkassa mukana Katriinan Kasvisravintola.

Happeen liigajoukkueen sopimustilanne 2025-26

KAUSIKORTIT HIRVITEATTERIIN 2025-26

Kuva: Iina Kautto

Happee Ry

0792665-8

Toimisto: Pääskyntie 4

40320 JYVÄSKYLÄ