Viime kevään kiihkeä puolivälieräsarja kummitteli varmasti molempien joukkueiden takaraivossa Happeen ja Turun Palloseuran korkatessa kauden 2016-17 runkosarjaa sunnuntaina Jyväskylän Monitoimitalolla. Tämänkertainen peli ei luonnollisesti yltänyt intensiteetiltään pudotuspelien tasalle, mutta kolmannen erän tapahtumien myötä ottelusta muodostui lopulta kuitenkin varsin värikäs.
Hirvilauman osalta ottelun ensimmäinen erä ei suuria hienouksia tarjonnut. Joukkueen pallollinen peli takkuili ja erää sävyttivät useat keskialueen menetykset, joista vierailija TPS sai käännettyä vaarallisia vastaiskuja. Turkulaisten terävämpi peli-ilme palkittiin myös avausmaalin muodossa, kun muutaman poikittaissyötön päätteeksi Jani Hyytiäinen lapioi maalinedustalta vierailijat johtoon. Erän puolivälin jälkeen myös kotijoukkue kampesi itsensä tulostaululle, kun Peter Kotilaisen ja Toni Kuosmasen peräkkäisissä vaihdossa syntyneet osumat nostivat hirvet maalin etumatkalle. Lopulta ensimmäiselle erätauolle siirryttiin 2-2 lukemista TPS:n osuttua vielä kertaalleen.
Toiseen erään hirvilauma onnistui hieman parantamaan pelinsä tasoa ja tehokkaan viimeistelyn myötä kotijoukkue oli erän puolivälin kieppeillä siirtynyt jo 5-2 johtoon. Petri Kauko siirsi ensin maalin edestä pallon verkkoon Veli-Matti Hynysen oivasta tarjoilusta ja muutama minuutti tämän jälkeen Janne Hoikkanen viimeisteli kauden ensimmäisensä komean vastahyökkäyksen päätteeksi. Kun Juuso Heikkinen napautti vielä ylivoimalla ilmasta pelin 5-2 lukemiin näytti kaikki hirvien osalta varsin hyvältä. Toiselle erätauolle lähdettiin tilanteessa 6-3 molempien joukkueiden onnistuttua maalinteossa vielä kerran.
Kolmanessa erässä ensimmäiset 40 minuuttia varsin rauhallisena edennyt ottelu sai uuden käänteen, kun lukuisat rangaistukset sekoittivat pelin virtausta. Ensin TPS:n Ville-Martti Laine ajettiin ulos hieman epäselvän tilanteen jälkeen. Tätä viiden minuutin ylivoimaa kotijoukkue ei kuitenkaan päässyt hyödyntämään, sillä niin Jalo Kouvonen, Petri Kauko kuin Janne Hoikkanenkin pääsivät perätysten istumaan kaksiminuuttisia. Jäähyilyn aikana turkulaiset onnistuivat kaventamaan pelin lukemiin 6-4, mutta Peter Kotilaisen illan toinen osuma palautti nopeasti hirvet kolmen maalin johtoon. Sen suurempaa loppukiriä TPS ei tällä kertaa saanut aikaiseksi, vaikka Jani Hyytiäinen pääsikin täydentämään hattutemppunsa kuusi sekuntia ennen ottelun päättymistä. Summerin soidessa tulostaululla komeilivat kotijoukkueen 7-5 voittolukemat.
Vaikkakaan hirvilauma ei avauspelissään esittänyt kovin huikaisevia otteita, löytyi joukosta myös onnistujia. Kaksikko Peter Kotilainen & Janne Hoikkanen oli vahvalla pelipäällä hyökkäyspäässä ja molemmat summasivat tehopisteet 2+1. Myös maalissa torjunut Miro Tuomala pelasi erinomaisen pelin pitäen hirviä pystyssä vaikeilla hetkillä. Torjuntojakin kertyi lopulta mukavat 28 kappaletta.
"Eihän siellä tapahtunut oikeastaan yhtään mitään tänään, ja aika mystinen olo tästä pelistä kaikkiaan jäi. Viime kevääseen verrattuna ei ollut likimainkaan sellaista rytkettä, ja vähän tässä jäi nyt homma piippuun molemmilla jengeillä", Kotilainen mietiskeli Pääkallon haastattelussa pelin jälkeen.
"Aina pitää välttää turhia jäähyjä, ja nyt me niitä kieltämättä otimme. Ehkä siinä oli kuitenkin tuomareiltakin vähän sellaista linjanhakua näin alkukauteen, ja mekin tässä opimme tuomioiden logiikkaa kauden mittaan", pohti puolestaan päävalmentaja Pulkkinen kolmannen erän jäähyilyä.
Tärkeintä hirvilauman osalta lienee kuitenkin se, että kausi saatiin avattua voitolla. Seuraavaksi pelit jatkuvat heti tulevana viikonloppuna. Lauantaina hirvet matkaavat Tampereelle Kooveen vieraaksi ja sunnuntaina SPV puolestaan vierailee hirviteatterissa. Sunnuntain ottelu alkaa klo 17, tervetuloa!