Tarina jatkuu - Kausi 2020-2021 tilastoina
MIEHET F-LIIGAJulkaistu: 15.05.2021 02.06

Tarina jatkuu - Kausi 2020-2021 tilastoina

Kauden päättymisen jälkeen tulee aika ja paikka menneen kauden syvemmälle analysoinnille. Se on tärkeää, koska hyvästä ja mahdollisemman kattavasta analysoinnista saa aina parhaat eväät uuden oppimiseen, kasvamiseen ja kehittymiseen. Ja sen yhdessä kasvamisen ja kehittymisen perässä olemme.

Puolivälierissä hävityn "game seven" -pelin jälkeen pidimme 2,5 viikkoa taukoa joukkueen toiminnasta. Huhtikuun 5. päivä kokoonnuimme jatkamaan yhteistä tarinaamme ja harjoittelua. Nyt takana on jo kuusi viikkoa laadukasta harjoittelua ja kesän ensimmäinen omatoiminen jakso häämöttää jo pelaajien silmissä. Menneiden viikkojen aikana, harjoittelun lisäksi, olemme yhdessä joukkueena, pienryhmissä, henkilökohtaisesti pelaajien kanssa ja yhdessä valmennuksen kanssa analysoineet huolellisesti viime kauden suorittamista eri jaksoissa. Olemme pyrkineet löytämään asioita, missä onnistuimme ja missä voimme vielä yhdessä kehittyä, kasvaa ja parantaa tulevalle kaudelle, jotta olisimme parempi joukkue.

Yksi osa-alue näissä analysoinneissamme on ollut erilaiset tilastot. Joukkueessamme toimii loistava tilasto- ja data-analyytikko Jarno Virta, joka tuottaa sekä livenä että videolta useampaan kertaan tarkistettuna loistavaa dataa kentän eri tapahtumista, erityisesti joukkueen, viisikon ja yksittäisen pelaajan suorittamisen suhteen. Julkaisen tässä nyt avoimesti osan joukkueemme suorittamisen tilastoista kaikille lajista ja sen tilastoista kiinnostuneille. Sen enempää tilastoja en tässä analysoi, pohdiskele tai ota niihin kantaa. Jokainen saa tulkita tilastoja, miten itse haluaa.

Haluan kuitenkin tehdä kaikkein tärkeimmän asian selväksi: Joukkueemme voittoihin ja tappioihin menneellä kaudella vaikutti kaikkein eniten meidän joukkueen oma tekeminen ja tekemättä jättämiset. Emme hävinneet yhtään peliä esimerkiksi tuomareiden takia tai minkään muunkaan joukkueen ulkopuolisen syyn takia. Se, mitä yhdessä saavutimme, sen kaiken ansaitsimme. Se, mitä jäi vielä saavuttamatta, sen eteen on tulevaisuudessa ponnisteltava yhdessä joukkueen kanssa enemmän. Yritetään siis tulla ensi kauteen piirun verran viisaampana, vahvempana ja parempana!


Muutamia tilastoja kaudelta 2020-2021:

Happee vs Vastustaja: Hyökkäysmäärät - Hyökkäystehokkuus %

Runkosarjan otteluiden 2020-2021 ja Puolivälierän (PVE) ka. Vertailuna kaudet 2017-18, 2018-19, 2019-2020

Happee vs Vastustaja: Hyökkäystavat (Runkosarja kaikkien pelien ka)


JH 2-3 / JH 3-4 = Järjestäytynyt hyökkäys ja ha:lla vastaanottavat pelaajat
VH = Vastahyökkäys
ETL = Erikoistilannelyönnit (vl, rl, sl) ("pysähtyneen pallon tilanteet")
HAH = Hyökkäysalueen hallinnat
MUU = Muut yksittäisen pelaajan hyökkäykset tai poikkeukselliset hyökkäysyritykset

Happee vs Vastustaja: Vastahyökkääminen ja tehokkuus %

Runkosarjan otteluiden 2020-2021 ja Puolivälierän (PVE) ka. Vertailuna runkosarja 2019-2020.
(Pyyhittynä sellaisia vertailutietoja, mitkä joukkueen sisäisiä)

Happee vs Vastustaja: Laukominen osa I

Runkosarjan otteluiden 2020-2021 ja Puolivälierän (PVE) ka. Vertailuna runkosarja 2019-2020.

Happee vs Vastustaja:Laukominen osa II

Runkosarjan otteluiden 2020-2021 ja Puolivälierän (PVE) ka. Vertailuna runkosarja 2019-2020.

Maalipaikkojen synty runkosarjassa (kaikkien pelien ka) ja hyökkäystehokkuudet %
JH+ = Happeen järjestäytyneet hyökkäykset
JH - = Vastustajan järjestäytyneet hyökkäykset
VH+ = Happeen vastahyökkäykset
VH - = Vastustajan vastahyökkäykset
ETL+ = Happeen erikoistilannelyönnit
ETL - = Vastustajan erikoistilannelyönnit
HAH+= Happeen hyökkäysalueen hallinnat
HAH - = Vastustajan hyökkäysalueen hallinnat


(Pyyhittynä sellaisia vertailutietoja, mitkä joukkueen sisäisiä)


Maalinteko: Maalit - Maalipaikat ja tehokkuus maalipaikoissa


Runkosarjan otteluiden 2020-2021 ja Puolivälierän (PVE) ka. Vertailuna runkosarja 2019-2020.

Pallovastuu: Helpot menetykset

Runkosarjan otteluiden 2020-2021 ja Puolivälierän (PVE) ka. Vertailuna runkosarja 2019-2020.

Pysähtyneen pallon tapahtumat

Runkosarjan otteluiden 2020-2021 ja Puolivälierän (PVE) ka. Vertailuna runkosarja 2019-2020.

Yksi osa tuomaritilastoista (runkosarja ja puolivälierä -sarja)

Rikettä / Seuraamus -tilasto (seuraamuksissa huomioitu myös siirretyt rangaistukset)

Kauden 19 ensimmäistä peliä ”Rikettä / Seuraamus”-tilaston keskiarvo:
- Happee 7,33 rikettä - Vastustaja 7,19 rikettä > seuraamus

rs 19-26 = Runkosarjan ottelut 20-26 (7 peliä) rikettä/seuraamus -tilasto keskiarvo
PVE = Puolivälierä (7 peliä) rikettä / seuraamus -tilasto keskiarvo
(Happee valkoinen ja vastustaja punainen)

Kauden 14 viimeistä peliä ”Rikettä / Seuraamus”-tilaston keskiarvo:
- Happee 6,9 rikettä - Vastustaja 13,4 rikettä > seuraamus

(Näitä tilastoja lukiessa ja tulkittaessa on hyvä tiedostaa, että näiden tilastojen itsetarkoitus ei ole koskaan mennä tasavertaisesti eli rikkeiden tai jäähyjen tasapaino ei tarkoita sitä, että joukkueille pitäisi tulla aina samat määrät rikkeitä tai jäähyjä pelissä. Oleellisinta ja tärkeintä on se, että samantyyppisistä tilanteista tulisi samankaltaisia seurauksia joukkueille ja tuo linja kantaisi läpi yksittäisen pelin. Näin ollen erityisesti pelaajat tietäisi, mitä kentällä saa tehdä ja mitä ei.)


Playoff - Extra juhannukselle: Nokian KrP - Happee

Puolivälierä 1: 5v5 peli ketjuttain: Lopputulos: Krp-Happee 5-6
Pylväsdiagrammissa musta = Happee ja harmaa = Nokian KrPPuolivälierä 2: 5v5 peli ketjuttain: Lopputulos: Happee-KrP 2-5
Pylväsdiagrammissa musta = Happee ja harmaa = Nokian KrPPuolivälierä 3: 5v5 peli ketjuttain: Lopputulos: Krp-Happee 0-9
Pylväsdiagrammissa musta = Happee ja harmaa = Nokian KrPPuolivälierä 4: 5v5 peli ketjuttain: Lopputulos: Happee-KrP 3-2
Pylväsdiagrammissa musta = Happee ja harmaa = Nokian KrPPuolivälierä 5: 5v5 peli ketjuttain: Lopputulos: Krp-Happee 6-5 ja.
Pylväsdiagrammissa musta = Happee ja harmaa = Nokian KrPPuolivälierä 6: 5v5 peli ketjuttain: Lopputulos: Happee-KrP 1-2
Pylväsdiagrammissa musta = Happee ja harmaa = Nokian KrP


PVE 1-6 Maalipaikat (kumuloituva ja 6 vaihdon jaksoissa ottelun aikana)Hyvää kesää ja uuden kauden odotusta kaikille,

Tero Kotilainen
Happee
Päävalmentaja